Menu

CO W NOSIE KRĘCI

Blog o perfumach

Zaburzenia węchu wraz z przykładami wziętymi z życia

elve

chory nosZaburzenia węchu (dysosmie) mogą być wrodzone bądź nabyte, na przykład na skutek urazów. W przypadku perfumaniaków zachodzi obawa, że pojawiają się w wyniku nadmiernej eksploatacji węchowej aparatury poznawczej.

Mamy więc po pierwsze...

Ilościowe zaburzenia węchu:
anosmia - całkowity brak zmysłu węchu (ostry katar, totalne nieszczęście!);
hiposmia - osłabienie powonienia (przy katarze przemijającym, w moim przypadku prawie codziennie po wstaniu z łóżka - pierwsze dwie godziny dnia są dla mnie olfaktorycznie bezużyteczne. Uroki krzywej przegrody nosowej!);
hiperosmia - nadwrażliwość węchowa (stan absolutnie przeklęty. Nie zachodźcie w ciążę!)

...A po drugie, jakże ciekawe,

Jakościowe zaburzenia węchu:
parosmia - odczuwanie nieprawdziwych zapachów (to chyba kolejna moja przypadłość - przecież w Angelu nie ma nuty śmierci, a ja ją tam wyraźnie czuję! Ale tak właściwie: cóż to jest "nieprawdziwy zapach"?);
pseudoosmia - błędne odczuwanie zapachu (złudzenia węchowe) (hej! Orange Magnifica pachnie pomarańczami! I Fleur d'Oranger też!
Tego typu pomyłki często są wynikiem błędnego oznaczenia próbek lub nieznajomości składu - np. nagminne mylenie lilii z konwalią, etc.);
phantosmia - halucynacje węchowe (coś mi tu śmierdzi...
Przypadek często opisywany na forach, na szczęście często dotyczy ukochanych perfum
);
agnosmia- utrata zdolności rozpoznawania znajomych zapachów (nic już nie pachnie tak, jak kiedyś... Ale przecież w dobie reformulacji zapachów wszystko jest możliwe).

Jak widać na każdą maniaczkę i każdego maniaka perfum, oprócz pokusy gołej, czyha masa innych niebezpieczeństw.

No to w nowym tygodniu życzę Wam zgrabnego ich unikania - a także wielu przyjemnych chwil z własnym nosem.

Komentarze (2)

Dodaj komentarz
 • alpine13

  W Angel zapach śmierci? ciekawe.. jak pierwszy raz się spryskalam to poczułam jakby popiół z popielniczki. Popiół, spopielone cialo = śmierć. Może coś w tym jest?
  poza tym jeden z moich ulubionych zapachów. niestety osoby które go używają maja manię wylać na siebie z pół flakonu na raz. ja wolę jedno psikniecie.

 • edw.ard

  ZABURZENIA WĘCHU, A OPTYMISTYCZNA ENERGIA DLA KOMÓREK NERWOWYCH NASZEGO MÓZGU. CHOROBY CZŁOWIEKA W XXI WIEKU. ODŻYWIANIE/INFO. (BIOLOGICZNA POMOC !!). *****

  ZDECYDOWANIE POLECAM I WSKAZUJĘ, NA NAUKOWĄ WIEDZĘ BIOLOGICZNĄ, ROZSĄDEK ORAZ UMIAR:
  Jemy niskotłuszczowo, 0% negatywnych TOKSYN, energetyczne węglowodany wyłącznie do 26% wzrostu, czyli tzw. NISKIE węglowodany.

  POKARMY O WŁAŚCIWYM DOBORZE BIAŁEK, ORAZ CO NIEZMIERNIE ISTOTNE:
  Nie zawierające toksyn spowalniających i zatruwających nasze organizmy. Tabele; Dozwolone oraz Zakazane dopełniają właściwej identyfikacji prawd przyrodniczych.

  TO WŁAŚNIE PRZY PROBLEMACH Z ODŻYWIANIEM, PRZY ZWALCZANIU WSZELKICH CHORÓB/OTYŁOŚCI, RÓWNIEŻ CUKRZYCY TYPU 2:
  Niezmiernie pomocne są tabele z produktami odpowiednio prozdrowotnie, odchudzająco sklasyfikowanymi wg tzw. INDEKSU ŻYWIENIOWEGO, tj. IŻ produktu. Skuteczne i warto !! Ostatnie słowo, co oczywiste należy zawsze do naszego lekarza rodzinnego.

  Skrót adresu strony w Internecie_______: INSTYTUTIRL
  ADRES_______: www.instytutirl.com.pl/

  BH.301.
  ENGLISH VERSION: www.instytutirl.com.pl/index9.php

  Biologia, medycyna.

© CO W NOSIE KRĘCI
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci